Ako vybrať satelitnú anténu?

Satelitné paraboly zaplavili slovenské mestá a dediny už pred tromi dekádami. Príjem televízneho vysielania cez satelitnú technológiu je stále hojne využívaný a bez umiestnenia satelitnej antény sa nezaobíde. Podľa akých parametrov vybrať tú správnu a aké druhy parabol sú k dispozícii?

Satelitné paraboly zaplavili slovenské mestá a dediny už pred tromi dekádami. Príjem televízneho vysielania cez satelitnú technológiu je stále hojne využívaný a bez umiestnenia satelitnej antény sa nezaobíde. Podľa akých parametrov vybrať tú správnu a aké druhy parabol sú k dispozícii?

Doba čítania 3 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Satelitné antény podľa tvaru

Offsetové satelitné paraboly

Offsetové satelitné antény majú podobu dobre známej paraboly, proti ktorej je namierený satelitný konvertor LNB, ktorý spracováva dáta. Oproti skôr používaným stredovým parabolám majú tú výhodu, že ich ohnisko leží mimo geometrického stredu a ožarovač nestojí v ceste prijímanému signálu. Využije sa tak celá plocha paraboly.

  • Dobrý zisk

  • Nízka cena

  • Veľké rozmery

Ploché satelitné antény

Ploché antény nemajú klasickú odraznú plochu, ale tvorí ich sieť sfázovaných dipólov a zabudovaný LNB konvertor. Ploché satelitné antény sú pomerne drahé a majú relatívne malý zisk a tým aj obmedzené možnosti príjmu. Ide o ideálne riešenie pre satelitný príjem na cestách, s jednoduchou inštaláciou na steny prívesov či obytných vozidiel.

  • Malé rozmery

  • Malý zisk

  • Vysoká cena

Dôležité parametre sieťových káblov

Rozmer paraboly

Priemer paraboly, resp. jej plocha je najdôležitejším parametrom antény. Čím väčšia plocha, tým lepší je zisk satelitného signálu, rastie tým ale aj smerovosť paraboly a tým sa zvyšujú nároky na presné nastavenie.

Pre príjem slovenského satelitného vysielania sa najčastejšie používa priemer paraboly 80 cm. Ten je dostatočný aj za zlého počasia, kedy parabola s priemerom 60 cm nestačí a signál začne vypadávať. Väčší priemer (85 až 125 cm) je lepší, paraboly sú však drahšie.

Zisk antény

Rovnako ako pri bežnej TV anténe je udávaný v decibeloch (dB). Pri parabolickej anténe sa však zisk v rôznych častiach frekvenčného pásma líši. Iný zisk bude na začiatku pásma, iný na konci. Preto je vždy zisk parabolickej antény udávaný vo vzťahu ku konkrétnej frekvencii.

Materiál paraboly

Satelitné paraboly sú spravidla kovové, tie lacnejšie sú zo železa, drahšie a všeobecne kvalitnejšie modely sú vyhotovené z hliníka.

  • Hliníková parabola vyniká ľahšou konštrukciou a nižšou náchylnosťou k poruche, ak je narušený náter.

  • Železná parabola je výrazne ťažšia a má väčšie sklony ku korózii, ak dôjde k mechanickému poškodeniu.

Farba

Satelitné paraboly majú obvykle bielu farbu a na fasáde alebo streche domu nevyzerajú príliš vzhľadne. K dostaniu sú však aj v iných farbách, napríklad v sivej alebo červenej. Môžete sa tak aspoň trochu odlíšiť a zladiť parabolu so zvyškom svojho domu.

Časté dotazy

Pre príjem v HD je dôležitá predovšetkým veľkosť paraboly a jej správne nastavenie. Odporúčame priemer minimálne 80 cm. Typ LNB nie je až taký kľúčový - väčšinou vyhovujú tie s 0,1 dB šumovým číslom.

Na jednu satelitnú parabolu je možné prijímať rôzne kanály zároveň, je však nutné použiť LNB konvertor s dvoma výstupmi (TWIN).